Beauty Photo

Fotografia Beauty

Fotografia beauty to gatunek fotografii, który skupia się na podkreślaniu piękna podmiotu, często modelki lub modela. Niejednokrotnie pomysłowością światła, ekstrawagancję kompozycji czy nietuzinkowym podejściem do tematu łamie się obowiązujące zasady. Jednak ostatecznie chodzi o wow effect więc wszystkie chwyty dozwolone. 

Fotograf beauty musi umieć stworzyć odpowiednie światło, wybrać odpowiedni makijaż i fryzurę, i kierować podmiotem, aby uzyskać najkorzystniejsze wyrazy twarzy. Praca w trakcie sesji to zarządzanie projektem na wszystkich etapach przygotowania i realizacji. Zarówno modelki, jak i wizażu, stylizacji, studia i wielu pobocznych kwestii, które mogą sprawić, że wymarzony efekt przejdzie bokiem. Trzeba przy tym pamiętać, że jak zawsze sukcesem podzielą się wszyscy. Klęska spadnie tylko na fotografa. 

Fotografia beauty może mieć cele komercyjne, takie jak reklama produktów kosmetycznych lub modowych, lub cele artystyczne, takie jak tworzenie wyrazistych lub kreatywnych portretów. Jako źródło inspiracji polecam włoskie wydanie Voque. Nie ma sobie równych! Niestety trzeba przyznać, że nasz krajowy rynek raczej nastawiony jest na “zachowawczą” wersje sesji Beauty. Raczej skierowaną na “ładne twarze i ładne, możliwe do strawienia dla wszystkich obrazki pięknych twarzy. A najlepiej ładnych i znanych.  

Jednak pomimo tych kilku aspektów warto walczyć ze swoimi słabościami, wyobraźnią czy obowiązującymi trendami. Dobra fotografia nie jest tania w realizacji. Świetna modelka, z nienaganną cerą, Wizażystka o doskonałym warsztacie, dobrej jakości światło, pozwalające na powtarzalność błysku o jednakowej sile i jakości to wydatki znaczące. Ale jedno zdjęcie, potrafi “sprzedawać się” przez wiele lat.  

No i obszar niematerialny – wyraz twarzy ekipy 😉 Dobre zdjęcie wbija w fotel bez słów! :) 

Miłego dnia i ciekawych eksperymentów

Artur :)